Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) присъди в полза на

...
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) присъди в полза на
Коментари Харесай

ЕСПЧ осъди България по дело за домашно насилие, страната ни не е защитила жертвата

Европейският съд по правата на индивида (ЕСПЧ)  присъди в интерес на българка, която е била постоянна жертва на домашно принуждение. България следва да заплати на потърпевшата 10 000 евро обезщетение и 3000 евро за разходи по делото , предава Българска телеграфна агенция.

Според единомислещото решение на Европейски съд по правата на човека у нас липсва нужното законодателство против домашното принуждение, а по случая прокуратурата не е образувала наказателно произвеждане против причинителя.

Тя е убита от брачна половинка си през 2017 година в кафене в София

Съдът добавя, че са нарушени възбраните за нечовешко или унизително отношение и за дискриминация по Европейската спогодба за човешките права.

Уточнява се, че жертвата A.E. е била 15-годишна по време на събитията. Тя е била бита, ритана и душена от 23-годишния мъж, с който живеела. Съдът отбелязва, че страната не е защитила 15-годишното момиче, макар че тя е потърпевша неведнъж от домашно принуждение.

„ Макар да не може да се каже, че българското законодателство въобще не е съумяло да се оправи с казуса с домашното принуждение, методът, по който тези разпореждания са дефинирани и тълкувани от съответните управляващи, лишава някои дами, жертви на домашно принуждение, от опцията за наказателно гонене (б.р. на извършителя) и от ефикасна отбрана “, се показва в решението на Европейски съд по правата на човека.

Очаква се през днешния ден Висш съдебен съвет да разисква план на вътрешни правила за предварително освобождение на основния прокурор

От съда допълват, че неналичието публична статистика на управляващите към този момент не може да се изяснява като елементарен пропуск от тяхна страна, поради нивото на казуса в България.

 „ Властите да извърнат особено внимание на резултатите от домашното принуждение върху дамите и да подхващат нужните дейности. Отказът им да ратифицират Истанбулската спогодба може да се преглежда като индикатор за нивото на техния ангажимент за ефикасна битка с домашното принуждение “, написа в решението.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР